(Bardzo) jasny bolid nad województwem świętokrzyskim

Oto krótka analiza zjawiska, które było widoczne nad centralną Polską ostatniej nocy, o godz. 00:09:39 CEST (22:09:39 UT).

Bolid, którego trajektoria w całości przebiegała nad woj. świętokrzyskim, został zarejestrowany przez dwie stacje obserwacyjne działające w naszym projekcie – SN05 (operator: Dariusz Wiosna) oraz SN07 (operator: Mateusz Roman).

Meteor przeleciał niemal dokładnie pomiędzy nimi, więc nagrania były bardzo szczegółowe i pozwalały na precyzyjne ustalenie trajektorii. Do dyspozycji mieliśmy także kilka nagrań kontrolnych z nieco bardziej odległych lokalizacji – między innymi od naszych kolegów z Węgier, Bence Gucsika i Hédi Prunner, za co serdecznie dziękujemy!

Obliczenia wykazały, że meteoroid zaczął być widoczny na wysokości 95,42 km i pędził w kierunku Ziemi z prędkością początkową ok. 25 km/s. W trakcie swojego lotu, wyhamował do ok. 9 km/s oraz przestał być widoczny na wysokości 38,45 km. Co za tym idzie, nie doprowadził do spadku meteorytów.

W czasie lotu, meteoroid kilkukrotnie fragmentował. Najjaśniejszy rozbłysk był zdecydowanie jaśniejszy od Księżyca w pełni (-12 mag), a świadkowie informowali o głuchym hałasie, który rozległ się po przelocie. To efekt fali uderzeniowej, związanej z naddźwiękową prędkością kosmicznego gościa.

Zanim trafił w naszą atmosferę, krążył po orbicie między Marsem a Jowiszem, jak znakomita większość planetoid w Układzie Słonecznym.

Opracował: Mateusz Żmija

Jeden komentarz

  1. Ciekawe zjawisko. Czy jest możliwe, że był to bolid związany z rojem Beta Taurydów? Tak jak ten który spowodował katastrofę Tunguską. Meteor 2024 MK który przeleciał bardzo blisko Ziemi parę dni temu prawdopodobnie nie był Taurydem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *