Kilkunastu obserwatorów z Polski i Niemiec zgłosiło nam, że zaobserwowali fragmentujący bolid nad Polską. Zjawisko miało miejsce 8 lutego 2025 r., o godz. 18:11:03 czasu lokalnego (17:11:03 UT). Tego samego wieczoru potwierdziliśmy, że przelot został zarejestrowany przez 6 stacji bolidowych projektu Skytinel. Do analizy danych przystąpiliśmy tuż po weekendzie, a jej wynikiem dzielimy się poniżej.
Meteoroid zaczął być widoczny na wysokości 80 km, gdy poruszał się z prędkością 15 km/s. Nasze stacje dokładnie śledziły jego lot, który odbywał się pod kątem 72,5° względem powierzchni Ziemi. Dzięki stosunkowo niskiej prędkości oraz stromej trajektorii, maksymalne ciśnienie dynamiczne oddziałujące na meteoroid wynosiło tylko 0,44 MPa. Ciśnienie to było zbyt niskie, by doprowadzić do silnej fragmentacji meteoroidu. Dostrzegliśmy jednak, że pod koniec jasnej fazy lotu odpadały od niego bardzo niewielkie kawałki.
Mimo korzystnych parametrów wejścia w atmosferę, tym razem nie doszło do spadku meteorytów. Jasna faza lotu zakończyła się na wysokości 32 km, przy prędkości 7 km/s. Oznacza to, że meteoroid stracił całą masę w atmosferze i żaden z jego fragmentów nie dotarł do Ziemi w postaci meteorytu. Przelot miał miejsce nad granicą woj. lubuskiego i woj. zachodniopomorskiego, a dokładniej, między miejscowościami Drezdenko i Choszczno w kierunku południowo-zachodnim.

Ustaliliśmy także orbitę meteoroidu. Z naszych danych wynika, że okrążał Słońce w ciągu 4 lat i 7 miesięcy, a jego orbita była nieznacznie nachylona do płaszczyzny ekliptyki (i = 8,48°). Obiekt pochodził z zewnętrznego rejonu pasa planetoid, ale nie sięgał orbity Jowisza. W aphelium znajdował się 4,58 au od Słońca. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że był to fragment pochodzący z komety z rodziny Jowisza, o czym świadczą elementy orbitalne oraz rozpadanie się meteoroidu przy niezwykle niskim ciśnieniu dynamicznym.


Do analizy zostało wykorzystano dane z 6 stacji obserwacyjnych działających w naszym projekcie: SN05 – Jasień (operator: Dariusz Wiosna), SN11 – Wrocław (operator: Witold Hanak), SN18 – Malbork (operator: Błażej Wereszko), SN19 – Duszniki (operator: Radosław Wilde), SN24 – Pruszcz Gdański (operator: Krzysztof Brzóska), SN34 – Luszewo (operator: Łukasz Załęcki). Dziękujemy naszym operatorom za błyskawiczne dostarczenie danych i utrzymywanie stacji w ciągłej gotowości. Jesteśmy także wdzięczni wszystkim obserwatorom, którzy poinformowali nas o bolidzie – zarówno mailowo, jak i za pośrednictwem podstrony „Zgłoś bolid”.
Pełna mapa stacji działających w projekcie Skytinel znajduje się tutaj. Gorąco zachęcamy do obserwowania nieba wspólnie z nami!

Opracował: Mateusz Żmija