Na całym świecie meteory i bolidy są obserwowane przez wiele rodzajów sprzętu rejestrującego, np. pojedyncze kamery z wąskim polem widzenia, kamery all-sky lub aparaty fotograficzne wyposażone w dodatkowe migawki LCD. Jak wybrać optymalne urządzenie, które nada się do realizacji celów naukowych i wyznaczenia miejsc spadku meteorytów? W Skytinel proponujemy tylko kamery przetestowane pod tym kątem, więc nie musisz dłużej szukać, wertować forów i przekopywać się przez strony sieci bolidowych. Nadal możesz jednak zetknąć się z dylematem – lepiej wybrać kamerę all-sky czy kilka kamer kierunkowych typu bullet?
Odpowiedź brzmi: to zależy! 😉
Używanie pojedynczej kamery all-sky do obserwacji meteorów niesie ze sobą kilka korzyści:
- Szerokie pole widzenia: Kamery all-sky rejestrują bardzo duży obszar nieba jednocześnie. To zwiększa szanse na skuteczne uchwycenie meteorów i bolidów, a zwłaszcza tych najbardziej spektakularnych, przelatujących “nad głową” obserwatora.
- Łatwość konfiguracji i obsługi: Instalacja i konfiguracja pojedynczej kamery all-sky jest zazwyczaj łatwiejsza i szybsza niż montaż wielu kamer IP. W przypadku kamery all-sky, wystarczy umieścić ją na uchwycie antenowym w miejscu z odsłoniętym horyzontem, podczas gdy kamery o wąskim polu widzenia wymagają złożonej instalacji i synchronizacji.
- Jednolita kalibracja i dane: Kamery all-sky używane w projekcie Skytinel pozwalają na rejestrowanie gwiazd o jasności 3,5 mag przy pełnej prędkości nagrywania, co w połączeniu z rozdzielczością > 5 Mpix pozwala na skuteczną astrometrię z dokładnością do 1,5 minuty kątowej. Co więcej, gromadzone dane są jednolite, dzięki stosowaniu tych samych urządzeń w poszczególnych stacjach obserwacyjnych.
- Więcej miejsca na dysku: Korzystanie z pojedynczej kamery all-sky i oprogramowania UFOCaptureHD2 zmniejsza redundancję danych w porównaniu z wieloma kamerami IP, które mogą rejestrować ten sam obszar nieba. Dzięki temu analiza zebranych nagrań jest bardziej efektywna, a zużycie przestrzeni dyskowej znacznie mniejsze.
- Estetyka rozwiązania: Kamery all-sky, ze względu na swój zwykle kompaktowy design, mogą doskonale wpasować się w otoczenie domu lub obserwatorium. Ich schludny wygląd oraz nowoczesny design sprawiają, że są atrakcyjne wizualnie i pasują do różnych typów architektury. Dzięki temu nie tylko pełnią funkcję naukową, ale również stanowią estetyczny element dekoracyjny.
Z drugiej strony, im niższa wysokość nad horyzontem, tym większe zniekształcenia powodowane przez obiektyw fisheye i kopułę. Dlatego kamery all-sky najlepiej sprawdzają się w obserwacjach meteorów w promieniu do 100-150 km wokół stacji.
Aby skutecznie obliczać parametry lotu bolidów widocznych z większej odległości, bardzo przydatne są kamery z wąskim polem widzenia, czyli tzw. kamery bullet. Do ich niewątpliwych zalet należą:
- Imponująca skala obrazu: Polecana przez nas kamera Hikvision 4 Mpix z obiektywem 2.8 mm pozwala osiągnąć precyzję < 1 minuty kątowej, co oznacza, że trajektoria lotu meteoroidu zostanie określona z dokładnością do < 20 metrów!
- Duże możliwości rozbudowy systemu: W każdej chwili możesz uzupełnić swoją stację o dodatkowe kamery, zapewniające mniejsze pole widzenia, a co za tym idzie, ekstremalnie dokładny zapis przelotu bolidu. Możesz także eksperymentować z poszczególnymi modelami kamer i obiektywów – tutaj wybór jest znacznie większy, niż w przypadku all-sky.
- Możliwość montażu w łatwiej dostępnych lokalizacjach: Decydując się na kamerę bullet nie musisz szukać miejsca na dachu lub innej lokalizacji, której nie ograniczają obiekty na ziemi. Po prostu, kupujesz tyle kamer, ile kierunków obserwacji możesz objąć swoim monitoringiem z wygodnego dla Ciebie miejsca.
- Brak dodatkowych zniekształceń obrazu: Kamery bullet najczęściej posiadają płaskie szkło przed obiektywem, co znacznie ogranicza dystrosję i inne zniekształcenia obrazu.
- Szeroki wybór jasnych obiektywów: Obiektywy o wąskim polu widzenia są dostępne w wariantach z niską wartością przysłony – f/1 lub nawet f/0,95. Dzięki temu na nagraniu widać zdecydowanie więcej ciemnych gwiazd, co przekłada się na wysoką jakość kalibracji.
Mówiąc o wadach kamer bullet, na pewno trzeba wspomnieć o wyższym nakładzie czasu, pracy i kosztów na budowę i obsługę stacji, potrzebę stosowania bardziej pojemnych dysków oraz wysokiej klasy procesorów i pamięci RAM do przetwarzania nagrań z każdej kamery, ograniczenia związane z kompresją nagrań i niższą estetykę całego rozwiązania.
Niezależnie od wyboru kamery, kluczowe jest budowanie gęstej i wydajnej sieci kamer, aby zapewnić jak największe pokrycie nieba oraz precyzyjne monitorowanie zjawisk. To właśnie założenie projektu Skytinel, który chcemy rozwijać wspólnie z Tobą!