Mamy przyjemność poinformować, że nieco ponad dwa miesiące od uruchomienia naszego projektu, zarejestrowaliśmy pierwszy potencjalny spadek meteorytu. Był on związany z bolidem, który pojawił się na niebie 29 czerwca 2024 r. o godz. 22:21:32 CEST (20:21:32 UT). Cały przelot miał miejsce nad wschodnimi Węgrami, a niewielkie fragmenty meteorytu spadły w zalesionym obszarze pomiędzy miejscowościami Pusztadobos i Nagydobos, w pobliżu granicy z Ukrainą, Słowacją i Rumunią.
Bolid spadkowy został uchwycony przez 4 nasze stacje: SN01 (operator: Mateusz Żmija), SN02 (operator: Jarosław Morys), SN05 (operator: Dariusz Wiosna) i SN07 (operator: Mateusz Roman).
Precyzyjne obliczenia trajektorii przeprowadzili Bence Gucsik i Gábor Kővágó z Węgier, którzy wykorzystali nagranie ze stacji SN01, a także kilka nagrań z kamer znajdujących się bliżej zjawiska. Dane do obliczeń dostarczyli: Krisztián Sárneczky (Obserwatorium Konkoly, CSFK) oraz lokalni miłośnicy astronomii: Hédi Prunner – Tahitótfalu, Gergely Berencsi – Arló, Károly Jónás – Soroksár. Z odległości < 100 km, zjawisko prezentowało się bardzo okazale.
Jasna faza lotu miała miejsce nad regionem Nyírség. Bolid rozbłysnął na wysokości 87,95 km na południowy zachód od Győrtele i zgasł nad zalesionymi obszarami między Pusztadobos i Nagydobos na wysokości zaledwie 26,38 km. Meteoroid spadał pod ostrym kątem 73,13° z prędkością początkową 19,72 km/s.
Niewielka wysokość końcowa i obliczenia masy dynamicznej sugerują, że część materiału przetrwała lot przez atmosferę. Największe szanse na dotarcie do gruntu miał pojedynczy meteoryt o masie około 70 gramów, który był widoczny najdłużej po ostatniej fragmentacji.
Meteoryt będzie trudny do odnalezienia, ale jego niewielka masa ani trochę nie zmniejsza naszej radości z udanych rejestracji! Jesteśmy niesamowicie zadowoleni z faktu, że spadek uchwyciły aż 4 nasze stacje, co jest dobrym prognostykiem przed podobnymi zjawiskami nad Polską. Cieszymy się także z dobrej współpracy z kolegami z Węgier, dla których nagranie ze stacji SN01 okazało się przydatne w końcowych obliczeniach.
Jak zwykle, gorąco zachęcamy do śledzenia rejestrowanych przez nas zjawisk oraz budowania sieci bolidowej w Polsce razem z nami!
Gratulacje!