Widowiskowy Eta Akwaryd na porannym niebie

9 maja 2024 r. o godz. 4:19 (2:19 UT) udało się nam zarejestrować bardzo szybki, ale jasny meteor z roju Eta Akwarydów.

Pełny przebieg zjawiska uchwyciły dwie stacje sieci Skytinel – SN01 (operator: Mateusz Żmija) oraz SN02 (operator: Jarosław Morys), wyposażone w kamery all-sky rejestrujące obraz z prędkością 20 fps w rozdzielczości 5 Mpix. Dzięki temu, byliśmy w stanie prześledzić szczegóły lotu meteoroidu, ale przede wszystkim sprawdzić gotowość naszych stacji na główny cel naszych obserwacji – bolidy spadkowe.

Ślad bolidu ze stacji SN01, operator: Mateusz Żmija
Ślad bolidu ze stacji SN02, operator: Jarosław Morys

Maksymalna obserwowana jasność tego bolidu sięgnęła -4,9 mag i wszedł on w atmosferę z prędkością 65,1 km/s, poruszając się wzdłuż granicy polsko-czeskiej w kierunku północno-zachodnim. Był to typowy, szybki meteoroid pochodzenia kometarnego, którego radiant jest zbieżny z rojem Eta Akwarydów. Z automatycznej analizy w programie UFOAnalyzerV2 wynika, że jasna faza lotu rozpoczęła się już na wysokości 115 km, a zakończyła 87 km nad Ziemią. Był widoczny przez zaledwie 1,1 s.

Rzut trajektorii bolidu na powierzchni Ziemi

Powyższe dane są obarczone dużą niepewnością, ponieważ w tym przypadku nie przeprowadzaliśmy rozszerzonej, manualnej analizy z wykorzystaniem danych z kilku stacji obserwacyjnych. Tego typu podejście będziemy stosować w przypadku bolidów, które mogły skutkować spadkiem meteorytu.

Wszystkich, którzy chcą się włączyć do naszego projektu poprzez instalację kamery lub innego rodzaju wsparcie, serdecznie zapraszamy do kontaktu! Wspólnie rejestrujmy bolidy i poszukujmy meteorytów.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *