Wieczorny bolid nad Czechami i Polską

23 sierpnia 2024 r. o godz. 20:26:07 CEST (18:26:07 UT) kilka naszych stacji zarejestrowało bolid z wyraźną fragmentacją w atmosferze. Pomimo rozjaśnionego nieba, zjawisko było też obserwowane przez wielu świadków.

Meteoroid o wadze ok. 5 kg wszedł w atmosferę z prędkością 13,6 km/s i rozpoczął jasną fazę lotu na wysokości ok. 76,8 km nad miejscowością Frenštát pod Radhoštěm w Czechach. Spadał pod kątem 34 stopni względem powierzchni gruntu, by spektakularnie rozpaść się po kilku sekundach lotu. Zgasł na wysokości ok. 33 km, mniej więcej nad miejscowością Jejkowice i wszystko wskazuje na to, że nie doprowadził do spadku meteorytu.

Do analizy zjawiska wykorzystaliśmy szereg nagrań – niektóre z bardzo bliskiej lokalizacji / oprac. Mateusz Żmija
Meteoroid okrążał Słońce w niespełna 4 lata, a jego orbita była nachylona do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 0,3 stopnia / oprac. Mateusz Żmija

Otrzymane przez nas wyniki są zbieżne z obliczeniami, które wykonał Pavel Spurný z Instytutu Astronomii Czeskiej Akademii Nauk – prawdziwy mistrz w dziedzinie ustalania trajektorii bolidów oraz miejsc spadków meteorytów. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni!

Zjawisko zarejestrowały 4 stacje działające w naszym projekcie SN02 (Jarosław Morys), SN03 (Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza), SN04 (Łukasz Smuła) i SN06 (Dominik Skurzok). Dodatkowo, otrzymaliśmy nagrania od Roberta Sobczaka z Tarnowskich Gór i Bence Gucsika z Sopronu na Węgrzech, które bardzo przydały się do analiz.

Opracował: Mateusz Żmija

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *